طرز درست کردن شله زرد

 

طرز درست کردن شله زرد چگونه است؟ در این پست طرز درست کردن شله زرد برای 4 نفر را به شما عزیزان آموزش خواهیم داد.

مواد لازم برای تهیه شله زرد:

 1. برنج نیم دانه: 1 پیمانه
 2. آب: 6 پیمانه
 3. شکر: 2 پیمانه
 4. خلال بادام: به میزان دلخواه
 5. کره: 50 گرم
 6. زعفران آسیاب کرده و دم شده: 1 گرم در نصف استکان آب
 7. گلاب: یک دوم پیمانه
 8. هل ساییده: یک چهارم قاشق چایخوری

* با این میزان مواد 4 پیاله شله زرد برای 4 نفر خواهید داشت.

طرز درست کردن شله زرد :

برنجی را که از شب قبل خیس کرده اید را با مقدار آبی که در دستور پخت ذکر شده روی حرارت قرار دهید تا کاملاً بپزد و خودش را بازکند.
بعد از گذشت یک ساعت از پخت برنج، شکر را اضافه کنید. توجه داشته باشید از آنجایى که شکر با حرارت دیدن کمی آب مى اندازد، بعد از اضافه کردن شکر، مقداری از آب شله زرد بیشتر مى شود. پس این نکته را حتماً در نظر داشته باشید که در ابتدا آب زیادى به شله زرد اضافه نکنید. بعد از چند دقیقه کره و زعفران دم کرده و هل و خلال بادامى که از قبل خیس کرده اید را اضافه کنید و فرصت دهید شله زردتان جا بیفتد. در این حین باید آن را روى حرارت ملایم دائم هم بزنید تا ته نگیرد.

 

کل مراحل پخت برای این مقدار مواد حدود دو تا سه ساعت طول میکشد. وقتی حس کردید غلظت شله زردتان به اندازه دلخواهتان رسیده گلاب را اضافه کنید و بعد از پنج دقیقه آن رو از روی شعله بردارید. میزان غلظت شله زرد باید به گونه اى باشه که اگر مقدار کمی از آن را توی بشقاب ریختید کاملا پخش نشود و کمی قوام داشته باشد.

 

نکات مهم در درست کردن شله زرد:

 • شکر را حتماً توجه داشته باشید که بعد از پختن برنج اضافه کنید.
 • اگر در آخرین مراحل احساس کردید غلظت زیادى دارد مقداری آب به آن اضافه کنید و اگر هم رقیق بود بگذارید تا آب اضافى آن بخار شود.
 • این طرز پخت برای شله زرد هایی با مقدار کم مناسب است. برای شله زرد هایى با مقدار زیاد و به عبارتی برای نذری بهتر است نسبتها به این صورت باشد که شکر دو برابر برنج، و آب پنج برابر آن باشد.

اگر شله زرد سفت شد , تهیه شله زرد , دانلود شله زرد, شله زرد, شله زرد آشپزخانه کوچک من, شله زرد با آرد برنج, شله زرد شف طیبه, شله زرد نذری برای 20 نفر, طرز تهیه شله زرد با برنج هندی, طرز تهیه شله زرد با زردچوبه, طرز تهیه شله زرد با شیر, طرز تهیه شله زرد با عسل, طرز تهیه شله زرد برای 15 نفر, طرز تهیه شله زرد برای 8 نفر, طرز تهیه شله زرد برای سه کیلو برنج, طرز تهیه شله زرد تبریزی, طرز تهیه شله زرد در خانه, طرز تهیه شله زرد رزا منتظمی, طرز تهیه شله زرد ساده, طرز تهیه شله زرد سامان گلریز, طرز تهیه شله زرد ساناز سانیا, طرز تهیه شله زرد فوری, طرز تهیه شله زرد فوری برای 4 نفر, طرز تهیه شله زرد فوری برای دو نفر, طرز تهیه شله زرد نذری, طرز تهیه شله زرد نذری برای 10 نفر, طرز تهیه شله زرد نذری برای 30 نفر, طرز درست کردن شله زرد, فوت و فن شله زرد, مواد لازم شله زرد, مواد لازم شله زرد برای ۸۰ نفر, یک کیلو برنج چقدر شله زرد میده, طرز درست کردن شله زرد